Najładniejsze stare miasto w Polsce [PRZEGLĄD STARÓWEK]

kas
20.03.2012 13:44
A A A Drukuj
Zapatrzonym w pięknie zachowane stare miasta Francji, Niemiec i Włoch warto przypomnieć, że w Polsce też mamy mnóstwo klimatycznych miast i miasteczek. Wielu z pewnością zdziwiłoby się jak dużo. Przedstawiamy przegląd najpiękniejszych starówek w mniejszych miastach Polski. Oczywiście nie wyczerpujemy całego ich zbioru, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Stare Miasto w Przemyślu/Shutterstock

Położony w południowo-wschodnim kącie Polski Przemyśl jest być może mało znany, a szkoda, bo znajduje się tutaj piękne stare miasto z licznymi zabytkami. Starówka w Przemyślu jest widoczna już z daleka dzięki licznym, strzelistym wieżom kościelnym. W końcu znajdują się tutaj katedry - rzymsko-katolicka i greko-katolicka oraz liczne kościoły przyklasztorne z różnych wieków. Klimatu przemyskiej starówce dodają wąskie, kręte uliczki z pięknie odrestaurowanymi fasadami kamienic oraz... niesamowity pochyły rynek.

Na rynku w Przemyślu możemy zrobić sobie zdjęcie z dzielnym wojakiem Szwejkiem, którego postać stanowi jedną z ciekawostek miasta. Szwejk trzyma w ręku kufel piwa oraz fajkę. Co roku w Przemyślu organizowane jest właśnie Święto Fajki, które rozpoczyna się od ceremonialnego rozpalenia tytoniu w wielkiej fajce stojącej przed Muzeum Dzwonów i Fajek. Potem uliczkami starego miasta przechodzi uroczysta parada.

Zobacz więcej na temat: